Výživové směry
Kdo se jen trochu zajímá o výživu, je poslední dobou zahlcen propagací nejrůznějších alternativních směrů. Ze všech stran se na nás valí pojmy jako paleo, raw, makrobiotika a další. Některé směry se částečně překrývají, některé jdou do velké míry proti sobě. Co si z toho ale vybrat? Máme se držet módy a žít jeden rok jako makrobiotici, další rok jako vegani, pak se vrhnout na paleo, za další rok paleo popřít a dát se na raw? Osobně zastávám názor „od každého trošku“ a doporučuji vyhýbat se extrémům, protože ty se neosvědčily nikdy a v ničem.
Většina výživových směrů přináší do stravy nějaká pozitiva – více čerstvého ovoce a zeleniny, méně průmyslově zpracovaných potravin, žádný fastfood a moderní kalorické bomby. Vždy je ale potřeba uvědomit si i negativa daného směru (například hrozící nedostatek bílkovin, vápníku, železa, některých vitamínů) a proti těmto negativům aktivně bojovat.
A nakonec, každý jsme jiný a určitě neexistuje jedna ideální dieta nebo jeden ideální výživový styl pro všechny.
(www.drdianeholmes.com)
V následujících článcích nechci podat vyčerpávající informace o všech možných výživových směrech, to by bylo prakticky nemožné. Cílem je krátce představit nejrozšířenější „alternativní“ výživové směry, poukázat na jejich přínosy a případné nedostatky pro plnohodnotnou výživu a nabídnout odkazy pro další čtení. Pokud máte své oblíbené stránky či blogy, budu ráda, když se o ně se mnou i s ostatními čtenáři podělíte.