Průvodce veganskou stravou pro optimální výkon ve sportu i v životě
Poznámka: Knížku jsem četla v angličtině, takže se mohou čísla stránek a některé překlady v českém vydání lišit.
Autor Vegana v kondici, Brendan Brazier, je profesionální ironman triatlonista. Pro ty, kdo tento pojem slyší prvně jako já, jedná se o kombinaci plavání (3,86 km), jízdy na kole (180,25 km) a maratonského běhu (42,2 km). Jako každý profesionální sportovec hledal Brendan možnosti, jak zvýšit svou výkonnost. Přišel na to, že klíčový není pouze trénink, ale také regenerace, tedy doba, za kterou se tělo po tréninku zotaví a je připravené na další trénink. Právě kvůli rychlejší regeneraci začal Brendan experimentovat s rostlinnou stravou. Dnes je jedním z nejslavnějších veganů na světě a dokazuje, že i na čistě veganské stravě je možné dosáhnout těch nejlepších sportovních výsledků.
V teoretické části knihy Brendan detailně rozebírá svůj výživový program, který výstižně pojmenoval Thrive (prospívat, dařit se). Jeho základem je kvalitní rostlinná strava, která je alkalická, snadno stravitelná a bohatá na živiny. Potravinovou pyramidu podle Thrive diety tvoří 45 % zeleniny, 20 % ovoce, 20 % luštěnin + semínek + pseudoobilnin, 10 % tuků + ořechů + avokáda a 5 % škrobové zeleniny a celých zrn. Co nejvíce jídel by mělo být raw, protože v syrových potravinách je nejvyšší obsah enzymů, chlorofylu a snadno využitelné energie. Jíst bychom měli vícekrát denně; živiny se rozloží do delšího časového úseku a tělo je lépe vstřebá. Měli bychom se vyhýbat kukuřici (výjimečně si je možné dopřát celý klas), pšenici, mléčným výrobkům, soje (1x týdně spíš jako kondiment), aktivnímu droždí a arašídům.
Jedna z kapitol se zabývá dopadem veganství na životní prostředí. Věděli jste například, že kdyby všichni jedli rostlinnou stravu, ušetřilo by se 30 % energie? Co v knížce naopak trochu chybí, je etická stránka veganství, což může vadit těm, kdo se stali vegani právě ze soucitu nad zvířaty. Nicméně všechny ostatní kapitoly o výživě, pH, stresu a sportu jsou velmi kvalitně zpracované a přinášejí snad nejucelenější pohled na rostlinnou stravu, s jakým jsem se v knížkách setkala (spolu s Průvodcem začínajícího vegetariána).
Ve druhé části knížky Brendan uvádí vzorový dvanáctitýdenní jídelní plán a širokou škálu receptů na smoothies, energetické tyčinky, burgery, pizzy, polévky, saláty, dipy a pomazánky, nápoje i dezerty. Recepty jsou jednoduché, nepřekombinované a rychlé na přípravu. Kdykoli listuji novou kuchařkou, obvykle mě zaujme jen několik málo receptů. O této knížce můžu říct, že mě zaujaly skoro všechny a jen těžko bych vybírala, kterým začít. Co třeba Paštikou ze slunečnicových semínek, Tahini dresinkem s koprem, Čočkovými kari krekry, Pohankovými palačinkami nebo Dýní s limetkou a zázvorem?
V Dodatku na závěr knihy je přehled všech důležitých vitamínů a minerálů, jejich funkce v organismu a hlavně seznam rostlinných potravin, ze kterých je možné tyto živiny čerpat. Brendan nezapomíná ani na ty vitamíny a minerály, o kterých se příliš často nemluví (např. B3, B5, měď, molybden a další).
Co mě zaujalo
- Za přibírání obvykle může nedostatek živin, ne nadbytek jídla
- Chlorofyl čistí tělo od toxinů, podporuje tvorbu červených krvinek
- Nejlepší zdroj proteinů z pohledu životního prostředí je konopí (v semínku je asi 35 % bílkovin):
– má krátký vegetační cyklus, snáší teplé i chladné podnebí
– je odolné vůči škůdcům – nepotřebuje pesticidy
– nevyžaduje zavlažování, nevadí mu sucho
– ilegální pěstovat v USA - Žlutý hrách má z rostlinných proteinů nejlepší aminokyselinový profil (navíc obsahuje hodně lysinu, který je v rostlinné říši poměrně vzácný)
- Vyvážená směs aminokyselin pro lidskou potřebu: rýžový + hrachový + konopný protein
- Optimální mix EFA (esenciálních mastných kyselin): 80 % konopný olej, 10 % lněný olej, 10 % dýňový olej (+ oleje ze semen bobulí jako zdroje antioxidantů: malinový, brusinkový, z granátových jablek)
- Chlorella se množí 4x/24 hodin, nejrychleji na Zemi.Obsahuje 65 % bílkovin a 19 aminokyselin, z toho všech 10 esenciálních, spoustu chlorofylu, vitamín B12
Co se mi na knížce líbí
– skvěle zpracovaná teoretická část, která je podložená citacemi z odborné literatury a podá čtenáři všechny nezbytné informace
– výborné recepty, pestré, jednoduché, chuťově nepřekombinované
Co se mi na knížce nelíbí
– nemám, co bych vytkla. Knížka dostala čestné místo v mé knihovně a budu se k ní ráda vracet
Závěrem
Podle mého názoru je Vegan v kondici jednou z nejlepších knížek zabývajících se zdravou (veganskou) stravou. Je sice hodně orientovaná na výživu ve vztahu ke sportu, ale na své si přijdou i rekreační sportovci nebo nesportovci. Myslím, že by měla mít čestné místo v každé knihovničce, a hlavně by se jí měli všichni řídit. Výživový směr Thrive dodá tělu všechny potřebné živiny, minerály i vitamíny a hodí se opravdu pro všechny.