Slzovka

Co je zač

Slzovka obecná (také Jobovy slzy, čínsky Yi yi ren, japonsky Hatomugi) je jednou z nejdéle pěstovaných obilovin na světě. Byla základem stravy ve starém Egyptě, Palestině či Řecku. Původně tato travina pochází z východní Asie. V současné době se pěstuje v tropických a subtropických oblastech celého světa.

Semena slzovky jsou podobná ječmenu a svým tvarem připomínají slzu. Naši předkové je takto nazvali podle utrpení biblického Joba.

Slzovka má silné čisticí účinky. Proto se, zejména v tradiční čínské medicíně, často používají k detoxikaci organismu.

 

Proč ji zařadit do jídelníčku

Slzovka je cenná především pro vysoký obsah aminokyselin, jež jsou základní stavební jednotkou bílkovin. Slzovka má také vysoký obsah betakarotenu, vitamínů skupiny B, vitamínu C, draslíku, kalcia, hořčíku, železa, mědi, manganu, fosforu a zinku.

Slzovka má silné čisticí a detoxikační účinky. Podporuje funkci sleziny. Příznivě působí například při boji s akné a jinými zánětlivými či hnisavými procesy na kůži. Pomáhá také při otocích a bolestech svalů a kloubů. Dále podporuje léčbu při zánětech močového měchýře, zápalu průdušek a plic.

Pomáhá uvolňovat usazené živočišné tuky a zatuhlá ložiska škodlivin z organismu, snižuje “špatný” cholesterol a má příznivý vliv na pokožku, kterou udržuje hebkou a vláčnou. Chrání před záněty kůže a zpomaluje šedivění vlasů.

Odvar ze slzovky je známý jako tzv. šlemovitá polévka, která pomáhá při žaludeční a střevní slabosti, váže jedy z látkové výměny a podporuje funkci jater.

slzovka-2.jpg

Jak ji připravit

Zrno slzovky vyžaduje delší tepelnou úpravu. Máte-li čas, je lepší ho předem na několik hodin namočit. Propláchnutou slzovku vařte v trojnásobku vody asi 50 minut a při vaření hlídejte, aby se nevyvařila všechna voda. Doporučujeme použít větší množství vody a na závěr ji slít. Při vaření slzovky je vhodné přidat do vody kořenovou zeleninu nebo kvalitní bujón a případně kousek mořské řasy, která ji obohatí o řadu minerálů. V některých tradičních asijských receptech se slzovka před vařením nasucho praží.

 

K čemu se hodí – zrno

  • vařená jako příloha – přidává se v menším množství k jiným obilninám nebo luštěninám, dobrá je například v kombinaci s rýží natural (v poměru 1 díl slzovky na 4 díly rýže)
  • do polévek
  • do tradičních českých pokrmů jako alternativa ječných krup (houbový kuba, hrách s kroupami)
  • uvařená a rozmixovaná jako přídavek do kaší, placek, pomazánek, karbanátků, nákypů
  • odvar ze slzovky (tzv. šlemovitá polévka) – užívá se při žaludečních a střevních obtížích

slzovka-3.jpg

 

K čemu se hodí – mouka

  • sladké i slané pečení, pouze však jako přídavek k dalším moukám v množství maximálně 10 – 20 %

 

Upozornění

Slzovka má silné čisticí a detoxikační účinky, a používá se proto pouze v malém množství, jako doplněk k jídlu, ne jako hlavní potravina. Podle tradiční čínské medicíny není vhodné slzovku zařazovat do jídelníčku v těhotenství a kojení a dále pak při akutních infekčních onemocněních, jako jsou chřipka a angína.

 

Nutriční hodnoty (na 100 g):

Energie 1 624 kJ/388 kcal
Bílkoviny 14,2 g
Sacharidy: 67,8 g
Tuky: 6,2 g (z toho nasycené mastné kyseliny 1.0 g)

 

Čerpáno převážně z www.hagomugi.cz.
Zdroje obrázků: www.ecplaza.net, www.jennyhoople.com, www.1.bp.blogspot.com. https://bylik.cz/zbozi/313-slzovka.html (titulní obrázek)

 
5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *