Místo vejce banán

Katka Balcarová, Veronika Chládková

 

Svěží a krásně barevná veganská kuchařka, kterou je radost listovat

 

Místo vejce banán. Originální název originální kuchařky, kterou jsem si zamilovala hned po prvním prolistování. Knížka je plná obrázků, misto-vejce-banan-1.jpgfotografií, komentářů a postřehů, a to všechno ji odlišuje od běžných (nudných) kuchařek s jasně daným schématem suroviny – postup – fotografie hotového jídla. Na první pohled vás zaujmou drobné kresby, obrázky a fotografie jednotlivých surovin a nádobí, originálně řešená fotografie výsledného pokrmu (oříznutá a umístěná na nakreslený talíř) a komentáře autorek v komiksových bublinách. Recepty jsou prokládané texty, které zejména začátečníkům usnadní orientaci ve veganském světě a pokročilým vše stručně a jasně shrnou. Hned v úvodu se dovídáme, jak a kde získávat všechny potřebné živiny. Místo nudného seznamu je tato kapitolka pojatá graficky a zdroje bílkovin, vápníku a železa uvádí formou maličkých obrázků v tabulce. Je to opravdu nápadité a přehledné.

misto-vejce-banan-3.jpg

 

Všechny veganské potraviny jsou pak uspořádané do veganské potravní pyramidy, která nezapomíná ani na sluníčko jako zdroj vitamínu D a doplněk s vitamínem B12. Hned na další stránce je rozepsaný vzorový denní jídelníček, který se mi moc líbí, je nutričně vyvážený a bez zbytečných náhražek a polotovarů, což bývá častý nešvar některých veganů. Skvěle propracovaná je i kapitola Nákupní seznam, kde autorky radí, kde a co nakupovat. Další teoretické kapitolky jsou rozeseté mezi recepty a poví nám například, jak se vyrábí seitan, jak nahradit suroviny, kterým se chceme vyhnout (vejce, mléko, sýr, majonéza, maso…) nebo proč je dobré namáčet a klíčit semínka, oříšky a luštěniny. Veganství není jen o jídle, ale hlavně o vztahu ke zvířatům a k planetě jako takové, a tak se v jedné z posledních kapitol, Kosmetika a ekologie, dovídáme, že existuje i veganská kosmetika (netestovaná na zvířatech), že vegani nekouří, protože i cigarety se testují na zvířatech, a jak můžeme každý za sebe minimalizovat množství odpadu (například používáním látkových tašek, menstruačních kalíšků nebo látkových plenek). V úplném závěru jsou rozhovory s veganskými sportovci, kteří dokazují, že rostlinná strava je zcela plnohodnotná a nebrání člověku dosahovat vrcholových výkonů.

misto-vejce-banan-4.jpg

 

A teď již k vlastním receptům. Jejich skvělé grafické zpracování plné obrázků jsem už zmínila a i obsahová stránka dosahuje v mém soukromém měřítku velmi vysoké laťky. Recepty jsou jednoduché, z dostupných surovin a bez zbytečných náhražek a polotovarů. V kuchařce najdeme jak recepty tradiční české kuchyně převedené do veganské podoby (svíčkovou, ptáčky, prejt, kulajdu…), tak i recepty z jiných koutů světa (pizzu, cizrnu po indicku, mexický fazolový guláš, gruzijskou pomazánku z lilků…). Protože kuchařka není primárně určená pro bezlepkáře, obsahuje i lepkové recepty. Jednak jich ale není mnoho a jednak se v naprosté většině z nich dá lepková surovina nahradit bezlepkovou (například celozrnná pšeničná mouka pohankovou, seitan sojovým masem nebo tofu). Kdo vaří a peče bez lepku, mléka a vajec, určitě už přišel na to, že bezlepková část diety je vlastně poměrně jednoduchá a mnohem větší oříšek představuje nahrazení vajec, což naopak vegani ovládají dokonale.

misto-vejce-banan-2.jpg

 

Co mě zaujalo

Kus země, který uživí jednoho všežravce, uživí 14 vegetariánů a 50 veganů
Z jednoho akru zemědělské půdy lze získat 20 tun rajčat, nebo 26.5 tuny brambor, nebo 0.07 tuny hovězího masa
Jedna lžička lněného oleje denně dodá tělu stejné množství omega-3 mastných kyselin jako dvě ryby týdně

 

Co se mi na knížce líbí

– knížka je nádherně graficky zpracovaná

– recepty jsou jednoduché, rychlé, z dostupných surovin a bez zbytečných náhražek a polotovarů

– obsahuje dostatek informací i pro začátečníky, ale bez zbytečné omáčky a nutnosti číst desítky stránek podpůrného textu

– autorky čerpají inspiraci v řadě výživových směrů, od makrobiotiky až po raw stravu

– hravé a originální názvy (Pizza vegana, vždy s láskou dělána; Pan tempeh s paní žampíkovou…)

 

Co se mi na knížce nelíbí

– obrázky hotových jídel by mohly být o trochu větší

– u každého receptu jsou udané výživové hodnoty, v některých receptech ale není přesně udané množství jednotlivých surovin, takže se výsledný obsah a poměr živin může lišit podle toho, kolik jaké suroviny použijete (například obsah proteinů ve smoothie opravdu hodně záleží na množství a druhu použitého proteinového prášku)

misto-vejce-banan-5.jpg

 

Závěrem

Knížka se mi moc líbí jak po obsahové stránce, tak svým neotřelým grafickým zpracováním. Je radost jí i jen tak listovat. Doporučila bych ji nejen veganům, ale i všem, kdo vynechávají například jen mléko nebo vejce ze zdravotních důvodů, nebo jednoduše nepotřebují mít denně na talíři maso.

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *