Místo kapra hlíva

Katka Balcarová, Veronika Chládková

 

Veganská (párty) kuchařka, která vás bude bavitmisto-kapra-hliva-1.jpg

Druhá kuchařka od autorské dvojice Katka Balcarová + Veronika Chládková si v ničem nezadá s jejich skvělou prvotinou. Na první pohled nenápadná žlutá knížečka vás hned po otevření osloví spoustou barevných obrázků, vydařenými komentáři a dobrou náladou. Veganských kuchařek je v dnešní době spousta, ale troufám si tvrdit, že tahle je opravdu jiná a výjimečná. Čím? Jednak tím, že přináší recepty pro nejrůznější slavnostní příležitosti, od Vánoc po svatbu, jednak neotřelým grafickým zpracováním a také zajímavými recepty.

 

Knížka je rozdělená do šesti kapitol: Vánoce, Silvestrovská a Novoroční oslava, Velikonoce, Grilovačka, Svatba a Rodinné oslavy a návštěvy. V úvodu každé kapitoly je něco málo z historie daného svátku, co lidé dříve jedli a jak se dostal na stůl například vánoční kapr, svatební dort nebo velikonoční jehněčí. Autorky radí, jak nahradit neveganské ingredience veganskými, a přinášejí i celou řadu dalších tipů. A tak se u Novoroční oslavy dočteme, jakým nápojům by se měl vegan vyhnout (celá řada čiřidel vína, piva i džusů je živočišného původu), u Velikonoc najdeme tipy, čím obdarovat koledníky, a u svatby návrhy na svatební dary pro vegany. Dále každá kapitola přináší rozhovor s nějakou zajímavou osobností české veganské scény (například s Katkou Csurilovou, zakladatelkou iniciativy Slepice v nouzi, s Jitkou Urbanovou, organizátorkou veganských společenských večeří, nebo s Terezou a Silvestrem Vandrovcovými o jejich veganské svatbě).

misto-kapra-hliva-2.jpg

 

Kromě všeho povídání je knížka skvělou studnicí receptů, které se hodí nejen na sváteční příležitosti, ale vlastně úplně kdykoli. U receptů bych vyzdvihla, že jsou nejen nápadité, ale hlavně nutričně vyvážené a zdravé, rozhodně nečekejte špagety s kečupem nebo pizzu stokrát jinak, jak to u některých veganů bývá. V receptech nenajdete jinde často používané veganské náhražky tradičních potravin, jako jsou veganské uzeniny nebo sýry. Dalším velkým plus je omezování bílé pšeničné mouky a sojových výrobků. Zaujal mě například vánoční bramborový salát s řepou – Vinigret (str. 21), Jarní pomazánka s tofu, koprem, ředkvičkami, pórkem a paprikou (str. 68), Bezlepkové knedlíčky do polévky z kukuřičné mouky (str. 94) nebo Batátová polévka (str. 95).

misto-kapra-hliva-3.jpg

 

Co mě zaujalo

  • Projekt Slepice v nouzi nabízí možnost odkoupit slepičky z velkochovů, které jsou jinak určeny na jatka, a dát jim šanci na plnohodnotný život. O projektu jsem četla už dřív v časopise Dobroty od Country Life, a tak jsem se o něm ráda dověděla víc (a kdybych jen trochu mohla, hned si jednu slepičku vezmu domů, ale co s ní v pražském bytě, že?). Zajímavá fakta:
    – V ČR se pro vajíčka chová v klecových velkochovech 5.8 milionu slepic.
    – Po 16 měsících je každá slepička z velkochovu odvezena na jatka, i když se může dožít asi 10 let.
  • Kombucha není houba, ale směs několika druhů kvasinek a octových bakterií.
  • Rozhovor s Jánem Kupcem (zakladatelem České veganské společnosti): i reduktariánství a flexitariánství má smysl, pomáhá snížit spotřebu živočišné produkce.
  • Pokud při pečení slaného pečiva potíráte těsto vodou s octem, docílíte tím křupavosti a zlaté barvy.

misto-kapra-hliva-4.jpg

 

Co se mi na knížce líbí

– nápadité téma: jídlo na oslavách nejrůznějšího druhu je pro všechny dietáře, ať už vegany nebo bezlepkáře, často velký problém. Je proto skvělé, že existuje kuchařka, na kterou se mohou vždycky obrátit jak sami vegani, tak ti, kdo se chystají vegany hostit

– krásné grafické zpracování a barevnost každé stránky: za zmínku stojí třeba maličká mrkvička u čísla stránky, obrázky surovin, fotka hotového jídla zakomponovaná do vlastního receptu a ne osamělá na následující stránce a podobně

– recepty jsou jednoduché, rychlé, z dostupných surovin a bez zbytečných náhražek a polotovarů

– značení receptů bez lepku a bez soji, časté uvádění bezlepkové varianty

– hláška „v kapitole o Vánocích jsme počítání kalorií vynechaly, protože to jsou přeci Vánoce“ 🙂

 

Co se mi na knížce nelíbí

– obrázky hotových jídel by mohly být o trochu větší

– u každého receptu jsou udané výživové hodnoty, v některých receptech ale není jednoznačné, kolik surovin použít nebo jak je velká porce (například u receptu na rohlíky z jedné dávky připravíte 4 velké a 8 malých rohlíků – k čemu se tedy vztahují výživové hodnoty na jednu porci?)

misto-kapra-hliva-5.jpg

 

Závěrem

Knížka se mi moc líbí jak po obsahové stránce, tak svým neotřelým grafickým zpracováním. Určitě bych ji doporučila všem, kdo se zajímají o zdravou výživu, ať už jsou vegany, nebo ne. Naprostá většina receptů je buď přirozeně bezlepková, nebo není obtížné v nich lepkovou surovinu nahradit bezlepkovou.

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *