Isa Chandra Moskowitz
Povedená kuchařka plná povedených a rychlých receptů z dostupných a výživných surovin
Kuchařka Jíme Zdravě od nakladatelství Grada přináší 125 neotřelých veganských receptů, naprostá většina je vhodná i pro bezlepkovou dietu. V úvodu autorka vysvětluje svůj záměr vytvořit zdravou veganskou kuchařku založenou na nízkotučných receptech, vyváženosti živin a celých potravinách. Kratičce se věnuje nejčastějším živinám, které jsou ve veganské stravě považovány za problematické, a vysvětluje, jak je získávat (bílkoviny, železo, vápník, zinek, vitamín B12…).
Po stručném úvodu následuje obsáhlá sbírka receptů. Autorka si hezky pohrála i s názvy kapitol: Vydatné saláty, Zcela plnohodnotné přílohy, Chutná zelenina, Luštěniny jako hlavní chod, Zakousněte se do tofu a tempehu, Řekněme těstoviny, Polévky pro duši, Příjemná karí, chilli a jídla z jednoho hrnce, Co dát do mísy a Jak je důležité jísti sendvič.
Všechny recepty jsou psané stručně a srozumitelně, navíc u každého najdete tabulku s nutričními údaji a často i rámeček s tipy a doporučeními. Chybí mi fotografie výsledných pokrmů, které by mě navnadily k tomu jídlo podle receptu hned uvařit. V prostředku knihy je sice krátká obrázková sekce, ale nezdá se mi dostatečná a ještě je nutné hodně listovat a spojit si obrázek s receptem. Nicméně fotografie jsou povedené, čisté a lákavé.
Recepty mě zaujaly už první pohled. Jednak tím, že jsou inspirované kuchyněmi celého světa od Mexika, přes Itálii až po Indii, a jednak tím, že jsou opravdu nutričně vyvážené, obsahují kvalitní zdroje bílkovin (quinou, luštěniny, tofu a tempeh), vitamínů, minerálů, nenasycených mastných kyselin i vlákniny. Jediné, co bych kuchařce vytkla, je až přehnaný důraz na nízkotučnost. Naštěstí si autorka uvědomuje, že tuky jsou v naší stravě nezbytné, a proto zdravé tuky zařazuje, byť ve značně omezeném množství. Velkou výhodou uvedených receptů je jejich rychlá příprava.
K vyzkoušení jsem hned při prvním prolistování založila nejméně deset receptů (a to jsem obvykle hodně kritická). Zaujaly mě např. šťouchané batáty se zázvorem a jablky (str. 63), Kokosovo-tykvová rýže (str. 80), Arabská polévka s čočkou a rýží (str. 206) nebo Lilkovo-cizrnové karí (str. 230).
Co se mi na knížce líbí?
– používá čerstvé suroviny, širokou paletu druhů zeleniny a luštěnin a naprosté minimum zpracovaných potravin (výjimkou jsou snad jen konzervované luštěniny a rajčata)
– pokrmy jsou nutričně vyvážené, ani v salátech a polévkách nejsou opomíjeny bílkoviny a další živiny
– naprostá většina surovin je dostupná i u nás v běžných supermarketech a obchodech se zdravou výživou
Co se mi na knížce nelíbí?
– chybí mi obrázky u receptů
– zbytečně velký důraz na nízký obsah tuku
– v několika případech mi nesedí český překlad, hlavně používání výrazu proso (myslím, že autorka používá loupané jáhly a ne neloupané proso /anglicky obojí millet/) a pivovarské kvasnice (domnívám se, že by se mělo jednat o lahůdkové droždí /anglicky nutritional yeast/)
Závěrem
Kuchařka se mi moc líbí a určitě bych ji doporučila každému, kdo se chce stravovat vyváženě. Recepty jsou přehledné, z dostupných surovin a většinou poměrně rychlé na přípravu.