Indický dal s koprem

indicky-dal-s-koprem.jpg

 

Suroviny

3-4 lžíce oleje
2 lžičky římského kmínu
1 lžička černého hořčičného semínka
5 stroužků česneku
asi 1 cm kus kořene zázvoru nastrouhat
10 kari lístků
2 střední cibule
2 rajčata
¼ lžičky kurkumy
1-2 lžičky garam masala (podle chuti)
chilli koření nebo zelená chilli paprička podle chuti
sůl
velká hrst nasekaného kopru
velký hrnek loupaných a půlených luštěnin – červená čočka (massor dal), mungo fazole (split green gram), toor dal (druh hrachu, sežene se v indických obchodech)
2 lžíce citronové šťávy

 

Postup

Luštěniny propláchneme a na několik hodin namočíme.
Do rozehřátého oleje vhodíme římský kmín a hořčičné semínko, teplotu stáhneme a opékáme asi 1 minutu, až se koření rozvoní. Přidáme prolisovaný česnek a nastrouhaný zázvor a restujeme další minutu. Poté přidáme kari lístky a drobně pokrájenou cibuli a restujeme, až cibule získá zlatavou barvu. Následně přidáme drobně nakrájená rajčata a restujeme dalších 5-10 minut, až se rajčata rozvaří téměř na kaši a pustí barvu do oleje. V této fázi vmícháme kurkumu, přisypeme propláchnuté luštěniny, podlijeme vodou tak, aby sahala nad luštěniny, ochutíme chilli, garam masala a solí a za občasného zamíchání vaříme doměkka. Podle potřeby doléváme vodu, aby sahala vždy nejméně na úroveň luštěnin. Když jsou luštěniny měkké, vmícháme kopr, citronovou šťávu a podle potřeby dosolíme. Podáváme s rýží nebo indickým chlebem (ten ale obvykle není bezlepkový).

 

Poznámky

Recept mám od kolegyně Indky. Jednou mi dala takto připravený dal (luštěninovou kaši) ochutnat a okamžitě jsem si ho zamilovala. Kari lístky jsou u nás obtížně k sehnání, lze je vynechat, ani v Indii je nepoužívají všichni, převážně jen Jihoindové. Co se týká luštěnin, používají dva až tři druhy a dávají vařit všechny najednou, i když se červená čočka za dobu varu rozvaří – alespoň kaši zahustí. Dovolila jsem si udělat jedinou změnu – Indka na toto množství dalu dává dva vrchovaté hrnky nasekaného kopru a vaří ho od začátku s luštěninami. Jejich kopr si i po dlouhém vaření zachovává chuť, náš kopr nevydržel a koprová chuť se zcela ztratila. Proto jsem zavedla počeštěný postup à la koprovka – přidat méně kopru a až na závěr.

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *