Detoxikace pro krásu

Kimberly Snyder

 

Detoxikační program, který vás ve třech stupních dovede k maximální očistě těla a vnitřní i vnější kráse

Poslední dobou se roztrhl pytel s knížkami zabývajícími se detoxikací. detoxikace-pro-krasu.jpgKimberly Snyder patří mezi přední osobnosti detoxikační scény a v knížce se dělí o své zkušenosti, které nasbírala během několika let při cestě kolem světa a později při práci s klienty. Její program je založený na předpokladu, že krátkodobá nárazová očista není účinná a je důležité svůj životní styl a jídelníček změnit trvale. Představuje tři stupně očistného programu, Kvetoucí krásu, Zářivou krásu a Skutečnou krásu. Každý si může zvolit, na jakém stupni skončí, tedy jak moc velké změny ve své životosprávě provede. Moc pěkná je myšlenka, že máme biologické uspořádání gorily, ale jíme jako tygr (dlouhé prsty a chápavý palec vs. drápy, zuby na mělnění vs. trhání, dlouhá střeva vs. krátká střeva…).

 

Velká pozornost je věnována kyselosti a zásaditosti potravin. Kimberly zastává poměr 80:20, což znamená, že by náš talíř měl obsahovat 80 % zásaditých potravin a jen 20 % kyselých. Mezi zásadité potraviny patří ovoce, zelenina a například jáhly, kyselé jsou masné a mléčné výrobky a potraviny obsahující lepek, tedy to, co tvoří základ jídelníčku většiny běžné populace. Tím je tedy Kimberlyn přístup od začátku vhodný pro naši dietu bez lepku, mléka a vajec (a masa).

 

Největší důraz je kladen na správné kombinace potravin, a to jak v jednotlivých jídlech, tak během celého dne. V programu se odráží principy dělené stravy a raw till four (raw strava do čtyř odpoledne, večeře může být vařená). Hlavní Kimberlyna zásada je jíst od lehkého k těžkému. Ráno si dát co nejlehčí snídani (smoothie, zeleninovou šťávu), pokračovat lehkým obědem (salátem) a teprve večer si dopřát těžší jídlo, ve kterém budou buď bílkoviny, nebo komplexní sacharidy (to znamená buď maso, nebo obilniny). Kombinace bílkovin a škrobů je pro tělo nevhodná a velmi náročná na trávení, proto by se maso nemělo jíst současně se sacharidovou přílohou. Také u každého denního jídla by se mělo postupovat od lehkého k těžkému: začít syrovou zeleninou a pak teprve pokračovat hlavním chodem, který může obsahovat i zeleninu vařenou, případně celá zrna nebo živočišnou bílkovinu. Syrová zelenina/salát je zásaditá, dodá nám vlákninu a zasytí, takže hlavního jídla už nesníme tolik. Další zásadou je, že bychom neměli během dne ujídat a svačit, aby mělo tělo dostatek času na očistu.

 

Co se týká konkrétních potravin, Kimberly je zásadně proti používání soji a mléčných výrobků. Značně omezuje sůl a oleje, ale v malé míře povoluje maso a vejce. Jídelníček je z velké míry založen na syrové zelenině, kterou doplňuje ovoce, tepelně upravená zelenina, ořechy a semínka, malé množství vařených zrn (jáhel, pohanky, quinoy, amarantu) a případně dvakrát do týdne maso nebo vejce. Oceňuji, že ve srovnání s podobnými detoxikačními programy používá minimální množství potravinových doplňků, jen vitamíny D3 a B12, probiotika, trávicí enzymy a hořčíko-kyslíkové tablety. Až na poslední dva tyto doplňky používám a doporučuji i já.

 

V závěru knihy je uvedeno několik ukázkových receptů. Mám-li být upřímná, vybírala bych mezi nimi dost obtížně. V jednoduchých syrových receptech (smoothies, saláty) volím suroviny podle sezóny a kombinuji podle toho, co mám zrovna k dispozici. Nicméně začátečníkům určitě příklady vhodných kombinací pomohou. Líbí se mi nápadité salátové dresinky, díky kterým i „to zelené listí“ bude chutnat pokaždé trochu jinak.

 

Oproti kuchařkám mají všechny teoretické knížky tu nevýhodu, že jsou obvykle mnohem méně barevné a graficky příliš nezaujmou. Nicméně i když Detoxikace pro krásu postrádá barevné obrázky, je graficky dobře zpracovaná, v textu jsou různé tabulky a rámečky, nechybí ani příběhy klientů a v závěru každé kapitoly je velmi pěkně udělaný stručný souhrn.

frutarian_ovoce-i.jpg

 

Co mě zaujalo

  • Průměrný Američan sní jen 8-14 g vlákniny denně (doporučuje se alespoň 25-35 g)
  • Do r. 1994 bylo nahlášeno 6 878 nežádoucích účinků aspartamu
  • Umělá sladidla jsou hodně kyselá, vhodná jsou sladidla přírodní: stevia a xylitol
  • Během jídla bychom měli málo pít, jinak se naředí trávicí šťávy a zdržuje to trávení
  • Hladina enzymů u dospělých 21-31 let je 30x vyšší než u skupiny 69-100 let
  • Římský salát má 11.6 g bílkovin na 100 kcal, steak jen 5.4 na 100 kcal
  • Omezit kešu ořechy – hromadí toxické plísně, navíc se kvůli loupání spařují a nejsou raw
  • Namáčení ořechů deaktivuje tlumicí enzymy, aktivuje prospěšné enzymy
  • Chlorella – řasa, 65 % bílkovin
  • Spirulina – sinice, 60 % bílkovin
  • Kravské mléko obsahuje o 300 % víc kaseinu než lidské
  • V bio produktech se nachází o 87 % více stopových prvků a minerálů než v komerčně pěstovaných plodinách
  • Tmavé pivo má víc minerálů než světlé
  • Lahůdkové droždí je lehce kyselinotvorné
  • Slupka okurky je plná zinku

 

 

Co se mi na knížce líbí

– navrhuje tři stupně změny životního stylu a detoxikace, takže si každý může vybrat, co mu vyhovuje

– ve srovnání s jinými podobnými programy používá minimum potravinových doplňků

– netrvá na striktním vegetariánství nebo veganství, i v nejvyšším stupni programu povoluje dvakrát týdně ryby a vejce

– desítky odkazů na odborné studie

– předem namáčí ořechy a zrna

 

 

Co se mi na knížce nelíbí

– hladová rána a celkové rozvržení energetického příjmu během dne: odsouvat první jídlo na co nejpozději (zmiňuje desátou hodinu) a být do pozdního oběda jen na zeleninové šťávě bez vlákniny, dát si lehký oběd a pak vydatně večeřet

– až příliš zdůrazňuje, že to všechno dělá pro krásu (pokožky, vlasů, nehtů). Osobně vidím větší přínos detoxikace v dopadu na zdraví, krása s ním pak už půjde ruku v ruce. A i kdyby ne, zdravé tělo je pro nás důležitější než fyzická krása

– snad v každém receptu, které mají sloužit pro inspiraci a ukázku možných jídelníčků, figuruje avokádo. Mám ho sice také moc ráda, ale že bych ho musela mít dvakrát až třikrát denně sedm dní v týdnu, to určitě ne

raw-misky.jpg

 

Závěrem

Detoxikace pro krásu přináší ucelený program, který není založený na nárazové dietě (například známé týdenní nebo měsíční rýžové a grepové diety), ale na trvalé změně životního stylu. Zcela vynechává mléčné výrobky, soju a lepek, není ale striktně veganský, povoluje umírněné zařazení masa a vajec. Knížka je psaná přehledně, fakta jsou podložena citacemi na odborné práce a myslím, že i když od zítřka nenajedeme na Kimberlyinu očistu, můžeme se inspirovat alespoň v některých bodech, například zvýšit podíl syrové zeleniny, začínat jídlo salátem a den vodou s citronem. Knížku určitě doporučuji všem, kdo se zajímají o zdravý životní styl, přináší zase trochu jiný pohled na věc a spoustu zajímavých postřehů.

 

 

Dodatek k textu – tři stupně očisty:

1. Kvetoucí krása
– vynechává veškeré ovoce – vyhladovění kvasinek
– lepek a maso max 3x týdně

 

2. Zářivá krása
– navrací ovoce
– víc ořechů
– Zářivě zelené smoothie
– zcela vypouští lepek, ještě víc omezuje živočišné výrobky

 

3. Skutečná krása
– Zářivě zelená šťáva
– k obědu žádná vařená zrna
– ryby, vejce, kozí sýr max 2x týdně k večeři
– suchozemská zvířata vůbec

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *