Co je zač
Quinoa neboli merlík chilský patří mezi pseudoobilniny. Jedná se o drobné kuličky vzhledově podobné jáhlám. Pochází z Jižní Ameriky, kde se pěstovala v Andách v nadmořských výškách až 4 000 m. Quinoa znamená v jazyce Inků „matka zrno“. Pro Inky byla quinoa po bramborách druhou nejdůležitější plodinou, předčila dokonce i kukuřici! Dnes se pěstování quinoy vrací do původních oblastí, tj. Bolivie, Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Chille. V ČR se pěstuje především jako okrasná rostlina.
Proč ji zařadit do jídelníčku
V porovnání s běžnými oblininami obsahuje mnohem více cenných bílkovin, minerálů a vitaminů. Díky vysokému obsahu esenciálních aminokyselin je doporučována veganům a vegetariánům. Navíc neobsahuje lepek, a je proto vhodná pro celiaky a alergiky. Z vitaminů obsahuje zejména vitaminy skupiny B (thiamin, riboflavin, kyselinu listovou), dále vitaminy A, C a E. Důležitý je i vysoký obsah minerálních látek, zejména fosforu, vápníku, hořčíku, železa, zinku, draslíku, mědi, manganu a síry.
Jak ji připravit
Quinoa se nejčastěji používá celá jako zrníčka (je vhodnou alternativou rýže a jáhlů), v zahraničí se prodávají i vločky a mouka. Příprava je velmi jednoduchá. Quinou na 5 minut namočíme do studené vody a následně scedíme, čímž ji zbavíme saponinů. Promytá quinoa se vaří v 1.5-násobku vody 15 minut. Místo vody můžeme použít na vaření vývar (slané varianty) nebo mléko (sladké kaše). Osvědčilo se mi po uvaření dát mezi hrnec a pokličku suchou utěrku a nechat takto quinou pět minut „dojít“. Utěrka vysaje přebytečnou vlhkost a quinoa je pak krásně sypká. Po uvaření má lehce oříškovou chuť a vůni. Lze ji připravovat na slano i na sladko. Je výborná jako příloha k masům i na různé variace „rizota“.
- jako příloha (například místo rýže)
- do salátů a rizot (obdobně jako kuskus)
- na přípravu sladkých kaší a nákypů
- do dětských příkrmů
- zavářka do polévek
- na přípravu quinoových „burisonů“ či „popcornu“
- na klíčení
Recepty z quinoi najdete v sekci Obilniny a pseudoobilniny – Quinoa.