Plody kaštanovníku setého jsou bohaté na vitaminy řady B, hlavně B1 (thiamin) a B2 (riboflavin), které jsou nutné pro správnou funkci nervového sytému, vitamin E (alfa-tokoferol), který má silné antioxidační účinky a vitaminy A a C. Některé zdroje uvádějí, že ve 100 g čerstvých jedlých kaštanů najdeme přibližně stejně tolik vitaminů jako ve 100 g citrónů.
Jedlé kaštany vynikají zejména vysokým obsahem vápníku, hořčíku, fosforu a zvláště pak draslíku, který pomáhá v boji proti stresu a únavě. Dále bychom v nich našli v menším množství železo, měď, chlor, niacin, karoten, biotin a kyselinu pantotenovou. Kromě toho jedlé kaštany obsahují specifické účinné látky (biogenní aminy, neurotransmitery), potřebné k přenášení vzruchů v nervové soustavě. V plodech, slupkách, listech i v kůře kaštanovníku setého jsou rovněž obsaženy cenné třísloviny (taniny a bioflavonoidy) s výraznými antioxidačními účinky.
Plody kaštanovníku setého mají jen minimální podíl jednoduchých cukrů. Většinu tvoří cukry složené, tzv. polysacharidy (zejména škroby), které jsou vstřebávány postupně a nevedou k výkyvům hladiny krevního cukru. Z tohoto důvodu je konzumace jedlých kaštanů vhodná pro diabetiky a pro všechny, kdo usilují o snížení nadváhy. Tzv. pomalé cukry pomáhají předcházet návalům vlčího hladu a usnadňují tak dodržování redukčního režimu.
Jak můžeme jedlé kaštany konzumovat?
- pečené celé kaštany (známe z poutí a staročeských trhů)
- kaštanové pyré – u nás se bohužel shání jen velmi obtížně, ale např. na Slovensku ho prodávají v každém obchodu s potravinami, vypadá jako kostka másla a k dostání je mražené. Ve Francii se prodává ve sklenicích Creme de marrons, je mnohem řidší a používá se místo džemů např. na palačinky. V ČR bývá občas k dostání v některých prodejnách se zdravou výživou (ve skleničkách)
- kaštanová mouka – je k dostání v prodejnách zdravé výživy a v e-shopech. V poslední době se stala mnohem dostupnější díky distribuci firmou Adveni Medical.
Zdroje obrázků: www.vitalia.cz