Kriss Carrová
Jezte si zeleninku, zažehněte svou jiskru a žijte tak, jak chcete!
Bláznivá sexy dieta. Přiznávám bez mučení, název knížky mě dlouho odrazoval a knížka si ke mně musela najít cestu trochu oklikou. Poslední dobou jsem totiž neustále nacházela články a zmínky o její autorce, Kriss Carrové, která změnou stravy a myšlení bojuje proti rakovině. A tak zvědavost přeci jen zvítězila, knížku jsem přečetla a přináším vám své subjektivní hodnocení.
Pokud mě odrazoval název, pak ani obálka na mě neudělala ten nejlepší dojem. Spousta textu a žádný obrázek, tři typy písma, pět různých barev a mnoho velikostí, to všechno dělá obálku značně nepřehlednou. Knížka je tištěná na těžkém křídovém papíře a je celobarevná, ale příjemně, rozhodně nepůsobí tak přeplácaně jako obálka. Uvnitř vás nečeká jeden dlouhý a nudný text odshora dolů, ale celá řada rámečků, okének, příspěvků předních odborníků na zdravý životní styl (od lékařů přes výživové poradce po odborníky na východní medicínu) a příběhů čtenářů. Ještě musím podotknout, že knížka je psaná značně svérázným jazykem, který ne každému sedí.
V úvodu Kriss vypráví svůj příběh: byla mladá, plná života a v jednatřiceti letech jí byla diagnostikována nevyléčitelná rakovina jater. Kriss se proto rozhodla změnit od základů svůj život. Začala stravou (Jste to, co jíte, že?) a přidala nový životní styl, péči o tělo, pohyb a meditaci. Sice bude celý život s rakovinou dál žít, ale již 13 let všem ukazuje, že se i tak dá žít naplno a svou energii ještě rozdávat.
Proč Bláznivá sexy dieta? Bláznivý v této knize znamená odvážný, vymykající se průměru, myslící troufale, s vůlí změnit zaběhnutý stav věcí. Sexy pak znamená sebejistý, v obraze, celistvý, vášnivý a vědomý. Takže „uvědomělé stravování vymykající se většině“. To už jde, ne?
Bláznivá sexy dieta je podle Kriss nízkotučná vegetariánská/veganská strava, která klade důraz na vyrovnání pH našeho těla tím, že jíme víc čerstvých celých potravin, ovoce s nízkým glykemickým indexem, syrovou zeleninu a pijeme zásadotvorné zelené nápoje a živinami nabité zelené koktejly. Tím se omezí v těle zánět a posílí imunita.
V prvních kapitolách se Kriss věnuje poslední dobou hodně diskutované tematice – pH a překyselení organismu. Doporučuje vyřadit ze stravy hlavní kyselé „zloduchy“, cukr, mléčné výrobky a maso, a založit stravu na převážně syrové zelenině, která v těle reaguje zásaditě. Na prvním místě jsou doporučovány potraviny čisté, ekologické, nikoliv průmyslově zpracované.
Pro mě hodně zajímavá je kapitola o zelených šťávách. V posledním roce jsem propadla zeleným smoothies a myslím, že jsem snědla (vypila) víc zelené zeleniny než za svůj dosavadní život. Nicméně odšťavňování zatím odolávám. Kriss argumentuje tím, že díky šťávám do sebe dostaneme ještě více koncentrovaných živin a vlákniny máme ve veganské stravě dost i tak, ale osobně nedám na husté snídaňové smoothie dopustit.
Po úpravě jídelníčku je podle Kriss třeba soustředit se i na sebe sama: věnovat se sportu, meditaci, vnitřní i vnější hygieně. Také doporučuje celou škálu potravinových doplňků. Co se týká této tematiky, souhlasím s tím, že by si na sebe měl člověk udělat čas a věnovat se sám sobě. Odpustila bych si určitě pravidelné výplachy střev a nosu a potravinové doplňky bych výrazně omezila (obzvlášť enzymy a multivitaminy, při tomto způsobu stravování jich člověk dle mého názoru přijímá dost).
V závěru knihy Kriss představuje 21 denní očistu založenou na zelených šťávách, celých přirozených potravinách, veganské stravě, meditaci a péči o sebe sama. Přiloženo je i několik receptů, u kterých mi ale chybí obrázky. Převážnou většinu tvoří šťávy a smoothies, které jsou dobrou inspirací pro začátečníky. Z receptů mě zaujala např. Thajská zelenina s „burákovou“ omáčkou (str. 260), Burger z jihozápadu s pečenou sladkou bramborou a černými fazolemi (str. 261), Tofu teriyaki (str. 263) a Avokádový čokoládový puding „chocomole“ (str. 265).
Co se mi na knížce líbí
– odborná stránka knížky – Kriss ví, o čem píše, a s naprostou většinou jejích tvrzení souhlasím
– vstupy odborníků – lékařů, výživových poradců
– poznámky překladatele (Ing. Petra Poislová), které pomáhají se českému čtenáři zorientovat v místech, kde se situace v ČR a USA liší
– přehledné shrnutí každé kapitoly v bodech
Co se mi na knížce nelíbí
– grafické zpracování obálky
– Krissin až příliš rýpavá a žoviální styl (vaše roztomilá játra, moje koťátka, drahoušci, budeme se bavit o hovnu, kecy zdravotní pojišťovny)
– velké množství gramatických chyb, zejména chybějících čárek, v českém překladu
Závěrem
Z knížky mám smíšené pocity. Autorčin styl mi úplně nesedí a místy mě dost odrazoval. Nicméně musím uznat, že Kriss ví, o čem píše, a pro ty, kdo se stravují konvenčně a chtějí své stravování změnit, je to určitě skvělý návod. Jen pozor, neočekávejte studnici receptů, knížka nemá sloužit jako kuchařka, ale jako bible nového životního stylu.