Arašídové čatní

Surovinyarasidove-catni.jpg

2 lžíce oleje
½ lžičky římského kmínu
½ lžičky černého hořčičného semínka
kousek červené chilli papričky podle chuti
4 kari lístky
špetka mletého fenugreeku (pískavice, římské seno)
varianta a) (ta správná): dvě hrsti arašídů
varianta b) (líná): tři lžíce arašídového másla bez kousků (smooth)
voda podle potřeby

 

Postup

Pokud čatní připravujeme z celých arašídů (varianta a), arašídy oloupeme, nasucho opražíme, až než lehce zezlátnou a rozvoní se, a po vychladnutí rozmixujeme na hladký prášek. Při nedostatku času je možné sáhnout po sklenici arašídového másla, ideálně obsahujícího jen arašídy a sůl, ne další přidaný tuk, cukr a spoustu éček.

V malém hrnci nebo pánvičce s nepřilnavým dnem rozehřejme olej. Asi 15 sekund na něm opékáme římský kmín, hořčičné semínko a chilli papričku. Poté přidáme kari lístky a fenugreek a opékáme dalších 15 sekund. Koření se musí rozvonět a uvolnit vše potřebné do oleje, ale nesmí se připálit. Směs ihned stáhneme z plotýnky a necháme vychladnout. Když je tento základ (tzv. tadka) vlažný, přidáme namleté arašídy a vodu tak, aby vznikla hladká řidší omáčka. Pokud používáme arašídové máslo, je dobré mít hrnec nebo pánev ještě mírně teplé, aby se máslo dobře rozpustilo. Přilijeme vodu a mícháme, až nám vznikne hladká omáčka. Osolíme a můžeme podávat.

 

Poznámky

Pro Indy není čatní to, co známe my tady, pikantní sladko-kyselá omáčka nebo čalamáda ze směsi ovoce a zeleniny (když jsem jim vzala ochutnat naše meruňkové, švestkové a rajčatové čatní, zděsili se). Podobné omáčky také připravují, ale fermentované a mnohem výraznější chuti a nazývají je pickles. Čatní je hustý dip nebo omáčka připravená k přímému použití, ne k dlouhodobému skladování jako zavařenina. Nejoblíbenější čatní jsou kokosové, arašídové a koriandrové. Jedí se obvykle ke smaženým předkrmům nebo nejrůznějším plackám. Mně moc chutnají jako „omáčka“ jen tak s rýží nebo zeleninou. Jen pozor, ta pravá indická čatní jsou opravdu velmi pálivá.

Indové samozřejmě připravují čatní z celých arašídů, já jsem je zrovna neměla doma, tak jsem zkusila použít arašídové máslo a výsledek byl opravdu hodně podobný originálu, proto se s vámi dělím i o tento zrychlený postup.

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *