Živá strava jednoduše a levně – Lisa Viger

Jak připravovat raw jídla a nepřijít při tom na mizinu

 

V poslední době se roztrhl pytel ziva-strava-jednoduse-a-levne-1.jpgs knížkami o živé (neboli raw) stravě. Živá strava jednoduše a levně je výjimečná tím, že téměř nepoužívá speciální drahé ingredience a superfoods a ukáže nám, že raw strava je finančně dostupná opravdu pro každého. Autorka knížky, Lisa Viger, píše blog Raw on $10 a Day (or Less) – Raw za 10 dolarů denně (nebo i méně) a většina receptů je právě v tomto duchu.

První část knížky, Začínáme s živou stravou, nás seznamuje se vším, co je potřeba vědět pro přechod na raw stravu: co a kde nakupovat, jaké si pořídit kuchyňské vybavení a jaké základní techniky je nutné si osvojit. Abychom ušetřili, měli bychom nakupovat sezónní ovoce a zeleninu, přebytky si v létě usušit nebo zamrazit, a také nezapomínat na lokální produkci, která je jednak levnější, ale také čerstvější než dovozová. U výčtu kuchyňského vybavení se mi moc líbí to, že do začátku budeme potřebovat v podstatě jen kvalitní nože a mixer a všechno ostatní je možné nějak nahradit (sušičku pootevřenou troubou, spiralizér na přípravu zeleninových špaget škrabkou a nožem, odšťavňovač mixerem a plátýnkem na přecezení…). Moc se mi líbí kapitola Základní techniky, ve které se naučíme správně namáčet a skladovat ořechy, vyrábět ořechová mléka, nakličovat čočku nebo dělat špagety ze zeleniny.

ziva-strava-jednoduse-a-levne-5.jpg

Druhá část knížky se jmenuje Jednoduché a levné recepty a přináší návody na přípravu koktejlů, salátů, polévek, hlavních jídel, krekrů, sýrů i dezertů. Většina receptů je doplněna fotografií hotového jídla a často také zajímavostmi o některé ze surovin (rajčata obsahují antioxidant lykopen, pálivé papričky zase protizánětlivý kapsaicin…). Jak slibuje název knížky i kapitoly, recepty se snaží nezruinovat naši peněženku. A tak v nich často figurují například jablka, okurky, rajčata, lněná semínka nebo pohanka. Nejdražšími surovinami jsou bezesporu ořechy. Těch je v živé kuchyni potřeba poměrně hodně, protože slouží jako zdroj zdravých tuků i bílkovin. Zkuste ale srovnat cenu ořechů s cenou kvalitního hovězího masa nebo ryb – myslím, že budou porovnatelné. Zaujaly mě například recepty na brokolicovou polévku (str. 78), celerový pilaf (str. 97) nebo okurkové nudle s koprovou omáčkou (str. 100). Moc pěkné jsou i recepty na pizzu, sekanou nebo nejrůznější krekry.

Poslední kapitola je věnovaná čokoládě. Nákladností surovin trochu vybočuje z konceptu knížky o levném raw „vaření“, ale Lisa na to upozorňuje hned v úvodu a myslím, že v knížce o raw stravě má čokoláda své pevné místo. Pro mě osobně je tato kapitola jednou z nejpřínosnějších, protože jsem se konečně dověděla, proč a jak se čokoláda temperuje a jak se s ní má správně zacházet.

ziva-strava-jednoduse-a-levne-3.jpg

Co mě zaujalo

Kapitola o temperování čokolády. To sice neovlivní stravitelnost nebo nutriční složení, ale čokoláda je díky němu krásně lesklá a přímo láká k zakousnutí.

Temperování čokolády je proces, při kterém se čokoláda zahřeje, ochladí a opět zahřeje. Tím se změní její struktura a vlastnosti. Tuk v čokoládě může tvořit až pět různých typů krystalů. Když se určité krystaly uspořádají do pravidelných řad, čokoláda je lesklá, při rozlomení křupne a nerozpouští se při pokojové teplotě. Jiný typ krystalů nebo seskupení různých typů krystalů jsou méně stabilní a čokoláda je pak matná a může se rozpouštět při pokojové teplotě. Při temperování se čokoláda zahřeje na 46 °C, čímž se rozpustí všechny krystaly. Pak se hmota zchladí na 27 °C, čímž se vytvoří krystaly IV. a V. typu. Posléze se čokoláda opět zahřeje, tentokrát na 31 °C, díky čemuž zmizí krystaly IV. typu a zbydou jen žádoucí krystaly V. typu.

ziva-strava-jednoduse-a-levne-4.jpg

Co se mi na knížce líbí

– téměř všechny recepty jsou doplněné fotografií

– zajímavé informace o prospěšných látkách v jednotlivých surovinách

– nepoužívá předražené a exotické suroviny (jako je např. celá řada superfoods)

Co se mi na knížce nelíbí

– moc mi nesedí styl fotografií, některé jsou dost strohé, ale to je spíše otázka mého osobního vkusu

– většina udávaných porcí se mi zdá příliš malá

– Lisa radí každé ráno vypít litr až litr a půl vody, to se mi zdá příliš, zatíží se tím ledviny. Dle mého názoru je lepší pít po menších dávkách a častěji.

ziva-strava-jednoduse-a-levne-6.jpg

Závěrem

Živá strava jednoduše a levně plní slib, který dává ve svém názvu: naučí vás připravovat jednoduchá raw jídla, která vám nezaberou příliš času a nezruinují vaši peněženku. Vystačíte si s nožem a mixérem, případně si můžete usnadnit práci využitím sušičky a spiralizéru. A pokud máte rádi čokoládu, určitě oceníte i poslední kapitolu, kde se dovíte, jak ji správně připravit v raw kvalitě, a můžete se inspirovat některým z receptů na dekadentní čokoládové dezerty.

ziva-strava-jednoduse-a-levne-7.jpg

Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *