Nádherná a skvěle zpracovaná kuchařka, kterou po prvním prolistování už nepustíte z ruky
Každý občas zažije svůj Áaaah moment. Já naposledy, když se mi dostala do ruky kuchařka Vaření bez vaření. Už z titulní stránky se mi začaly sbíhat sliny a další listování jen prohloubilo chuť hned se do něčeho zakousnout.
Jak už vyplývá ze samotného názvu, knížka se zabývá dnes velmi populární raw stravou. O tom ostatně svědčí i podtitul Průvodce životním stylem založeným na raw stravě. V kratičkém úvodu se nám autorka představí a vysvětlí, jak se k vitariánství dostala. Zmíní nutnost ohlídat si dostatečný přísun všech živin, včetně vitamínů B12 a D, vápníku a železa, představí základní kuchyňské vybavení (mixér, odšťavňovač, sušičku, robot) a poradí, jak plánovat nákupy potravin. Velmi si cením toho, že klade důraz na sezónní a lokální potraviny, protože jedna z věcí, které mi na raw stravě vadí, je právě nadužívání tropických a špatně dostupných surovin. Jak tedy Tanya definuje nevaření?
Nevaření (vitariánství či tepelně nezpracovaná strava) je návratem ke kořenům, oslavou zdraví a znovuobjeveným mládím prostřednictvím těch nejčerstvějších, nejčistších a nejvýživnějších rostlinných plnohodnotných potravin.
Po krátkém úvodu přicházejí na řadu recepty. Ty jsou psané dnes hodně oblíbeným stylem, kdy kromě obligátního seznamu surovin a postupu obsahují i osobitý úvodní text představující například to, za jakých okolností recept vznikl, čím je speciální nebo proč si ho autorka oblíbila, a také různé tipy a vychytávky. Kromě tradičních kapitol Nápoje, Snídaně, Polévky a saláty, Hlavní jídla, Omáčky, Dezerty najdeme v knížce i speciální kapitoly Dětské menu, Pohoštění a Na cesty. Recepty jsou podle mého názoru opravdu vydařené, vycházejí z běžně dostupných surovin a na celou řadu z nich si člověk vystačí s nožem a obyčejným mixerem.
Jedničku s hvězdičkou dávám grafickému zpracování. Téměř všechny recepty jsou doplněné fotografií hotového jídla a obrázky vypadají tak jedle, že bych opravdu jen natáhla ruku a obsloužila se. Co tedy podle kuchařky můžete vyzkoušet? Například Goji džem (str. 46), Ruský boršč (str. 59), Veganské nudle z kořenové zeleniny s oříškovou omáčkou (str. 67), Květákovou kaši (str. 102) nebo Limetkový koláč (str. 125). Nadchla mě sbírka zálivek na saláty (co třeba kombinace tamari-tahini-med-zázvor-chilli nebo kokos-kokosový cukr-bazalka-česnek-limetka-mandlové máslo-sladká paprika-sůl-pepř?) a také recepty na raw hlavní jídla, podle kterých si můžete připravit variace snad na všechny národní kuchyně (bylo by libo sushi, falafel, karbanátky, pizzu, tabouleh nebo třeba tacos?).
Co se mi na knížce líbí
- nádherný design, od titulní stránky přes zpracování receptů po opravdu jedlé fotky
- popisky fotografií, s těmi jsem se v kuchařkách snad ještě nesetkala a myslím, že je ocení řada lidí, kteří si recept vybírají očima
- důraz na sezónní a lokální potraviny
- autorka není striktně raw a používá některé suroviny, které se v raw kuchyni často nevidí (kysané zelí, lahůdkové droždí, med, miso, ovesné vločky, dokonce občas i alkohol)
- slovníček superpotravin
- tipy, jak se „vyrovnat“ s raw stravou, pokud vám vadí studené jídlo (servírovat na předehřátý talíř, přidat na závěr horkou vodu, tím, že se jídlo dlouho nevaří, se nestihnou enzymy zničit) a jak se obejít bez sušičky s pomocí běžné trouby
Co se mi na knížce nelíbí
Nemám, co bych vytkla
Závěrem
Kuchařka Vaření bez vaření mě opravdu nadchla jak svých krásným designem, tak po obsahové stránce. Nejsem zastánce striktní raw stravy, obzvlášť v zimě bych asi nevydržela bez talíře horké polévky nebo kořeněné pečené zeleniny, ale Tanya raw stravu prezentuje tak lákavě, že se určitě začnou sbíhat sliny i vám. A i když nutně nejedete na raw vlně, Tanyiny recepty mohou být zajímavým zpestřením každého jídelníčku.