Holka s mixérem

Tess Masters

 

100 bezlepkových veganských receptů

 

Ahoj, jmenuju se Tess a jsem mixéroholik. Co se týče přenášení mé závislosti na ostatní, nezastavím se před ničím. Nemějte strach – tento zvyk (který si možná brzy sami osvojíte) je zdravý a má spoustu pozitivních vedlejších účinků.

 

Když jsem byla malá, byl asi nejpopulárnějšímholka-s-mixerem-1.jpg kuchyňským pomocníkem toastovač. Pamatujete? Kdo si přinesl do školy na svačinu toasty, byl in. Obzvlášť když měl místo běžné náplně šunka-sýr něco speciálního, jako třeba banány s nutelou nebo jablíčka se skořicí. Troufám si tvrdit, že dnes je králem mezi kuchyňskými pomocníky mixér. Kuchařky i internetové stránky se hemží recepty na krémové polévky, jemné pomazánky a dipy, a mixovaná ovocná smoothie jsou snad nejpopulárnějšími nápoji. Já jsem kouzlu mixování propadla přesně před dvěma roky (v létě 2015), když jsem od kolegy v práci dostala stařičký a trochu prasklý stolní mixér Tchibo. Zkusila jsem si připravit své první zelené smoothie, pak hummus, dýňovou polévku, tofu tvaroh a dnes už si život bez mixéru neumím představit. Právě proto jsem se nemohla dočkat vydání Holky s mixérem.

 

V úvodu nás Tess seznamuje s nezbytnými základy. Poradí, jak si vybrat mixér podle svých finančních možností (ne každý si může dovolit vyhlášený Vitamix za 20 000 Kč, že ano). Vysvětlí, jak je důležitý vysoký podíl syrových (raw) potravin ve stravě, protože tepelná úprava ničí živiny. Věnuje se namáčení a klíčení ořechů, které je nezbytné pro odstranění inhibitorů enzymů a zvýšení stravitelnosti. A v neposlední řadě představuje celou škálu superpotravin (XXX) a radí, proč a jak je zahrnout do jídelníčku.

holka-s-mixerem-2.jpg

 

Po krátkém teoretickém úvodu už přicházejí na řadu recepty. K mé velké radosti jsou všechny bezlepkové a veganské. A nebojte se, rozhodně nejsou všechna jídla na lžičku nebo do lahve. Často si pomocí mixéru připravíte jen zálivku nebo omáčku a ostatní suroviny zůstávají celé, abyste nezapomněli kousat. Podle kuchařky si můžete připravit smoothie, dipy a pomazánky, saláty, polévky, hlavní chody, dezerty i nápoje. Nejvíce mě oslovily krémové polévky (rajčatová, květáková, houbová, špenátová, dýňová) a salátové dresinky. Z dalších určitě vyzkouším Kvašenou zeleninu s červenou řepou (str. 90), Tymiánovou polévku s kukuřicí (str. 129), Pad thai (str. 141), Bešamel z květáku (str. 212) nebo Zdravé máslo (str. 208). Jediné, co bych vytkla, jsou opravdu překombinovaná smoothie obsahující často i deset surovin, které mi k sobě nějak nejdou (například Krémové pomerančové céčko: pomeranč, jahody, paprika, květák, pečené batáty, tofu, mandle, kurkuma; Překvapení plné čokolády: mléko, špenát, brokolice, květák, banán, kakao, vanilka).

holka-s-mixerem-3.jpg

 

Na samém konci knížky mě zaujal seznam doporučené literatury. Tess jmenuje celou řadu významných amerických lékařů zabývajících se funkční medicínou a vlivem stravy na náš zdravotní stav (dr. Fuhrman, dr. Hyman, dr. Mercola, dr. Oz, Kushi Institut…). Pokud vás tato tematika zajímá, určitě se podívejte na jejich stránky, protože se jedná o opravdové špičky ve svém oboru.

holka-s-mixerem-4.jpg

 

Co mě zaujalo

  • na namáčení semen a ořechů používá směs soli a jablečného octa nebo citronové šťávy – sůl odstraňuje inhibitory enzymů a kyselé prostředí pomáhá uvolnit fytázu (enzym, který pomáhá štěpit pro nás nestravitelnou kyselinu fytovou)
  • dospělí lidé mají v těle asi 450 g soli (pokud uvažujeme pouze chlorid sodný /kuchyňskou sůl/, pak je to asi 200 g – tuto informaci jsem si dohledala na internetu)

holka-s-mixerem-5.jpg

 

Co se mi na knížce líbí

– knížka je designově krásně zpracovaná a přehledná

– fotky vypadají opravdu jedle a navíc jsou osobité a živé (Tess jak ochutnává, servíruje, mixuje, zdobí…)

– ač se jedná o kuchařku, oceňuji dobře zpracovaný teoretický úvod (význam namáčení ořechů a semen, kvašení potravin, principy dělené stravy…)

– nepoužívá příliš banány, což je běžná neřest téměř všech mixovaných receptů na smoothies a dezerty (banány sice dodají jídlu krémovou konzistenci, ale jsou plné cukrů a škrobů a navíc se k nám dovážejí přes půl světa)

 

 

Co se mi na knížce nelíbí

– u řady receptů chybí fotografie (a co oči nevidí, na to obvykle nemáme takovou chuť)

– recepty na smoothies jsou hodně překombinované

– doprovodné teoretické texty jsou psané příliš malým písmem

holka-s-mixerem-6.jpg

 

Závěrem

Holka s mixérem splnila moje očekávání. Ukázala mi stovku receptů, které využívají mixér a přitom nepředstavují jen „nudná a okoukaná“ smoothie nebo dýňovou polévku. Sama nevím, kterým receptem začít a rozhodně knížku doporučuji všem, kdo chtějí zapojit mixér do přípravy zajímavých a zdravých jídel.

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *