"Míchaná vajíčka" z polenty

Surovinyfalesna-michana-vajicka.jpg

2-3 velké cibule
olej
1 hrnek instantní polenty
3 hrnky vody
4 lžíce lahůdkového droždí (tebi)
sůl
pepř
zelená petrželka
(černá sůl)

 

Postup

Nejdříve si připravíme hustší polentovou kaši – přivedeme k varu 3 hrnky vody, osolíme a za intenzivního míchání vsypeme instantní polentu. Nejlépe pomocí metličky vymícháme hustší hladkou kaši bez hrudek.
Oloupanou a nadrobno pokrájenou cibuli orestujeme na rozpáleném oleji dozlatova. Přidáme polentovou kaši a lahůdkové droždí a důkladně promícháme. Podle chuti dosolíme. Podáváme posypané čerstvě namletým pepřem a zelenou petrželkou, buď jako samostatné jídlo se zeleninovým salátem, nebo s topinkami jako skutečná míchaná vajíčka.

Recept jsem objevila na veganských stránkách. Kdo neochutná, neuvěří, ale opravdu to chutná podobně jako míchaná vajíčka.
Navíc jsem nedávno objevila další kouzelnou přísadu, která vaječnou chuť ještě umocní – černou sůl. Jedná se o speciální sůl těženou v Indii a Pákistánu s vysokým obsahem sirných složek, které jí dodávají vaječnou chuť.

 

Poznámkycerna-sul.jpg

Černá sůl, v Indii nazývaná kala namak nebo sanchal, je zvláštní druh nerafinované vulkanické soli s výraznou chutí po vajíčkách. Ve skutečnosti je růžovo-šedá díky vysokému obsahu železa a jiných minerálů. Chemicky je černá sůl chlorid sodný se železem, siřičité složky a stopy minerálů. Těží se v sopečných oblastech Indie a Pákistánu.
Podle tradiční indické ajurvédské medicíny má černá sůl mnoho terapeutických vlastností. Pomáhá při trávení a čištění střev, dále při nadýmání a pálení žáhy. Je vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem, protože neobsahuje tolik sodíku a nezvyšuje obsah sodíku v krvi.
http://www.cernasul.cz/
 

Lahůdkové droždí (tebi) jsou sušené vločky, které nejsou určeny ke kynutí. Nejedná se o lahudkove-drozdi.jpgklasické droždí, ale o inaktivované kvasnice, v některých případech obohacené o sladový výtažek. Používá se k dochucování pokrmů, jako zvýrazňovač chuti a vůně do vývarů, polévek, omáček, pomazánek a zeleniny, syrové i tepelně upravované. Nemá kvasicí účinky a nenarušuje střevní flóru a nezpůsobuje tak poruchy trávení, což se po konzumaci čerstvých kvasnic – i po jejich upražení – často stává. Obsahuje velmi kvalitní bílkoviny, vitamíny skupiny B, minerální látky, stopové prvky a volné aminokyseliny.
http://www.bio-life.cz/clanky/zdrave-potraviny/la…

Inspiraci jsem čerpala zde: http://veganodaktyl.veganka.cz/?p=209

 

 
Jak se vám líbil příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *