Co je zač
Čiroku se v USA pro jeho výborné pekařské vlastnosti přezdívá pšenice celiaků. Tato přirozeně bezlepková obilovina, jedna z nejstarších obilovin vůbec, pochází původně z Afriky, kde ji pěstovali už staří Egypťané. Později se čirok zabydlel i v Evropě, Asii a Americe. V celosvětové produkci čirok zaujímá páté místo v obilovinách pěstovaných pro lidskou výživu hned za pšenicí, kukuřicí, rýží a ječmenem, a sedmé místo ve všech pěstovaných plodinách ještě po sóje a bramborách. U nás se používá už od 20. let minulého století technický čirok.
Proč ho zařadit do jídelníčku
Čirok má vysoký podíl kvalitních bílkovin (srovnatelně s quinoou či amarantem). Navíc obsahuje esenciální aminokyselinu lysin, která se v rostlinné říši vyskytuje poměrně vzácně a která je zásadní pro správný růst a vývin mladého organismu. Proteiny obsažené v čiroku se svým složením přibližují kvalitě živočišné bílkoviny a svou biologickou hodnotou předčí i mléko a sójové boby. Právě díky svému vysokému obsahu proteinů je vhodný také pro vegetariány, vegany a makrobiotiky.
Čirok je dále bohatý na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály (vápník, draslík, hořčík). V USA je čirok nazýván „pšenice celiaků“.
Jak ho připravit
Čirokové zrno vyžaduje delší tepelnou úpravu. Máte-li čas, je lepší ho předem na několik hodin namočit. Propláchnutý čirok vařte v trojnásobku vody asi 50 minut a při vaření hlídejte, aby se nevyvařila všechna voda. Doporučujeme použít větší množství vody a na závěr ji slít.
K čemu se hodí
- jako příloha (například místo rýže)
- do salátů a rizot (obdobně jako kuskus)
- na přípravu sladkých kaší a nákypů
- do dětských příkrmů
- zavářka do polévek
- na přípravu čirokového „popcornu“
Nutriční hodnoty (na 100 g)
Energie: 1419 kJ/340 kcal
Bílkoviny: 11.3 g
Sacharidy: 75 g
Tuky: 3.3 g
Vláknina: 6.3 g
Recepty z čiroku najdete v sekci Obilniny a pseudoobilniny – Čirok.
Poznámka: obrázky jsem si vypůjčila z www.depositphotos.com a http://southcarolina1670.wordpress.com. Shutterstock (titulní obrázek).